Er lopen regendruppels over de lens van fotograaf Jonathan Godin. Hij staat met hoge gummilaarzen in een sterk stromende beek om onze passage met de CFMoto 1000MT-X zo avontuurlijk mogelijk vast te leggen. Ik geniet van zijn gedrevenheid en van het feit dat regenweer ook iets moois in zich kan hebben. Terwijl de regendruppels door de ventilatie van mijn crosshelm op mijn gezicht geprojecteerd worden, geef ik de nieuwste literfiets van CFMoto de sporen in de omgeving van Verviers.
Het eerste bommetje wat we kunnen droppen is de prijs van de CFMoto 1000MT-X: 13.299 in Nederland en 11.499 euro in België. Bekijk je de ruime concurrentie, dan kan je die qua prijs allemaal tussen de 17.299 euro (de prijs van een Husqvarna Norden 901 in Nederland) en de 19.795 (dat betaal je voor een Triumph Tiger 900 Rally Pro) onderbrengen. In dat speelveld loop je onder andere de BMW F 900 GS, Honda CRF1100L Africa Twin, KTM 890 Adventure R en de Ducati Multistrada V2 tegen het lijf. De Morbidelli T1002VX en Voge DS900X zijn goedkoper, maar minder krachtig en zwaarder.
Deze boekhoudkundige benadering zegt al veel over het disruptieve karakter van deze ‘blauwe KTM’. Wat ik al meteen moet bijsturen want de Benelux-importeur haalt de 1000MT-X enkel in Tactical Green en Aerolite grey naar de Lage Landen. Een logische keuze om het onderscheid met de 800MT-X duidelijk te maken. Ondanks mijn pacifistische instelling val ik toch op de kaki met oranje striping die wel klaar lijkt om ongezien het veld in te duiken. Dat veld induiken is dan weer relatief want CF positioneert de 1000 als een 80/20 motor: tachtig procent weg en twintig procent offroad dus.
Knijp eens in de wangen
We moeten er niet flauw over doen, deze CFMoto 1000MT-X is een doorontwikkeling van het ons bekende KTM-platform van de 890 Adventure. Het concept van de laaggeplaatste brandstofwangen is een antwoord op het ‘laag zwaartepunt voordeel’ van een boxermotor. De 22,5 liter dikke tank voorziet het 946cc blok uit de KTM 990 RC R en KTM 990 Duke van de nodige brandstof om vlot 113 pk te produceren, het koppel piekt op 105 Nm. Droog weegt de CF 199 kilo, tel daar pakweg twintig kilogram bij voor benzine, koelvloeistof en oliën en je komt uit op een puike 220-225 kg.
Als de digitale silhouetten van de 1000MT-X van het 8” TFT-scherm langzaam vervagen, kom je terecht in een zeer uitgebreid dashboard. Naast de gekende indicatoren hou je in real time zicht op de bandenspanning en bandentemperatuur. Eerst gebruik ik nog de pijltjes die op de linker stuurhelft staan om door de menustructuur te navigeren, in samenspel met de functieknop die je direct naar de instellingen van de standaard aanwezig handvat- en zadelverwarming leiden.
Voltreffer
Knap irritant is dat de motor iedere keer dat je hem uitschakelt de handvat- en zadelverwarming uitschakelt, dat had handiger gekund. In de categorie ‘irritaties’ nemen ook de knop voor de bediening van de richtingaanwijzers en de navigatieknop plaats. Die twee staan zo dicht bij mekaar dat je al te vaak richting aangeeft en tegelijk ongewild de tractiecontrole uitschakelt. Wel een voltreffer is het touchscreen. Terwijl de motoren warmdraaien surf ik met gemak door alle mogelijke menu’s. Daar tik ik de Engine Brake in de ‘aan’ stand en trap de CF in zijn stroeve eerste versnelling richting Ardennen.
Mijn testmotor heeft amper driehonderd kilometer op de teller, wat kan verklaren waarom de up/down quickshifter niet echt vlot door de versnellingsbak gaat. Tijdens de testrit wissel ik voor een machine die wel al volledig is ingereden. Schakelen gaat duidelijk beter, maar zeker niet perfect. Hoewel het pijpenstelen blijft regenen, heb ik de Rain-rijmodus al een paar kilometer terug ingewisseld voor de Standard-rijmodus.
In Rain is het blok echt te tam en de Pirelli Scorpion Rally STR-banden bieden ook op nat wegdek zoveel feedback dat je met een gerust hart de motor in Standard kunt laten staan. In totaal heeft de 1000MT-X vijf rijmodi aan boord. In Off-road wordt het ABS enkel op het achterwiel uitgeschakeld, in All-terrain gaat ook het ABS op het voorwiel er af. Selecteer je die All-terrain instelling, dan word je uit veiligheidsoverwegingen wel een dubbele bevestiging op het touchscreen gevraagd. De vijfde rijmodus kan je volledig zelf samenstellen.
Rock & roll
113 pk en 105 Nm mogen dan geen extreme cijfers zijn, mede dankzij de 285° krukasconfiguratie (wat je gerust een KTM-dingetje mag noemen) is dit wel een van de weinige paralleltwins met hoog rock-‘n-rollgehalte. Intake en uitlaatgeluid zijn trouwens ook best rock-‘n-roll. De motor geeft veel vertrouwen, al is er op vlak van gasrespons nog ruimte voor verbetering. Als de Engine Brake geactiveerd staat en je het gas snel dichtdraait, krijg je een wat vreemde vertraging in twee stappen. Met de motorrem uitgeschakeld rijdt de CFMoto gewoon prettiger.
Bekende labels
CF gaat er prat op dat de 1000MT-X is afgewerkt met onderdelen van premium merken. Dus niet alleen banden van Pirelli, maar ook Brembo-remmen en KYB-vering. Nu moet je die merknamen ook niet overroepen, op een motor van 11.499 euro zullen de onderdelen niet van het bovenste schap komen. Om maar aan te geven dat er in de gamma’s van Brembo en KYB ook gradaties zitten op vlak van prijs en kwaliteit. Ondanks dat zijn de radiaal gemonteerde vierzuiger Brembo’s qua stopkracht en dosering van deze tijd, zeker in combinatie met de steengoede Pirelli’s.
Bij stapvoetse manoeuvres voelt de CFMoto prima uitgebalanceerd aan, op slecht wegdek slikt de KYB-vering alle oneffenheden. Omwille van het slechte weer konden we de vering niet honderd procent testen, al lijkt het erop dat de verenwinkel in de meeste omstandigheden voor de meeste motorrijders moet voldoen. En wil je op gebied van vering toch meer, dan is het leuk dat je aan de motor nog geen fortuin hebt uitgegeven, je hebt vermoedelijk nog wel wat budget over.
Regenwater drinken
In het 870 mm hoge zadel voel je je meteen de koning te rijk. Goed overzicht, een stuur dat lekker in de hand ligt en een beenhoek die getekend is om overbruggingsritten richting avontuurlijk terrein comfortabel door te brengen. Het hoge voorspatbord, de handkappen (kunststof exemplaren, metalen montagebeugels hadden nog een pluspuntje extra opgeleverd), de inklapbare spiegels en de dikke skidplate zetten het ‘ik-wil-stof-vreten’-karakter van de 1000MT-X extra in de verf.
De carterbescherming zit trouwens op 240 mm boven Moeder Aarde, wat moet volstaan voor het betere offroad werk. Met de draaiknoppen links en rechts van het windscherm kan je dat stuk plexi in hoogte verstellen. In de hoogste stand leidt het ruitje water en wind net over mijn crosshelm, in de laagste stand zit mijn kop vol in de wind en slurpt mijn neksjaal zich vol water.
Dikke pret
Om uit te zoeken wat de 1000MT-X op het onverhard waard is, draaien we het domein van Bilstain op. Een speeltuin voor elke liefhebber van offroad gemotoriseerde sporten, maar wel een domein dat berucht is voor zijn spekgladde ondergrond (inclusief geniepige scherpe stenen net onder de blubber) al zodra het maar vijf druppels geregend heeft. Met knikkende knietjes selecteer ik de All-terrain rijmodus, waardoor ik dus niet op de elektronische vangnetten hoef te rekenen om de ruim 220 kilo overeind te houden als de wetten van de zwaartekracht zich laten gelden.
De sta-houding op deze dikke duizend voelt natuurlijk aan, al kijk ik vooral jaloers naar de dames en heren die hier met lichte enduro’s en trials aan de slag zijn. Het is leuk dat je met een allroad van dit kaliber offroad kunt, toch heb ik in deze tricky omstandigheden geen gevoel van controle. Graag ga ik op een ander moment nog eens onverhard op pad met deze 1000MT-X, als de omstandigheden wat beter zijn, om te testen hoe goed de CFMoto dan scoort.
Conclusie
CFMoto heeft zich in recordtempo opgewerkt naar de hoogste regionen van de verkoopcijfers en machines als de 1000MT-X bewijzen dat dat geen toeval is. Met de 1000MT-X neemt CFMoto het publiek van de Honda CRF1100L Africa Twin en de BMW F 900 GS in het vizier en je mag er zeker van zijn dat CF ook hier zijn deel van de koek zal opeisen. Niet alleen omdat de 1000MT-X extreem scherp geprijsd is, maar vooral omdat je voor die prijs een motor koopt die volledig aan de Europese verwachtingen voldoet.
+ Uitgebalanceerde motor
+ Onderdelen van bekende merken
+ Prijs/kwaliteit
– Positie van de knoppen
– Gasrepons mag iets verfijnder
– Stroeve versnellingsbak
CFMOTO 1000MT-X
Motor: 946cc, 4 kl./cil., vloeistofgekoelde 285° paralleltwin
Boring x slag: 92,5 x 70,4 mm
Compressieverhouding: 13,5:1
Max. vermogen: 113 pk @ 8.500 tpm
Max. koppel: 105 Nm @ 6.250 tpm
Brandstofvoorziening: injectie 2 x Weber-Marelli 48 mm, ride-by-wire
Transmissie: zesbak, slipperclutch, ketting, up/down quickshifter
Frame: Cr-Mo buizenframe
Voorvering: 48 mm KYB upside-down, volledig instelbaar, veerweg 230 mm
Achtervering: KYB monoshock, volledig instelbaar, veerweg 230 mm
Voorrem: 320 mm schijven met Brembo radiale vierzuigerremklauwen, bochten-ABS
Achterrem: 260 mm schijf met Brembo tweezuigerremklauw, bochten-ABS
Banden voor/achter: 90/90-ZR21 / 150/70-ZR18 (Pirelli Scorpion Rally STR)
Wielbasis: 1.525mm
Balhoofdhoek/naloop: nb/nb mm
Gewicht: 219 kilo (rijklaar)
Zithoogte: 870 mm
Tankinhoud: 22,5 l
Prijs Nederland: € 13.299,-
Prijs België: € 11.499,-
Tekst Stefaan Buyze • Fotografie Jonathan Godin